Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световен ден на Паркинсон, какво представлява заболяването

11 април 2020, 11:33 часа • 4908 прочитания

11-ти април е Световният ден на Паркинсон - мистериозно и кошмарно заболяване, от което няма бягство. Какво представлява то, описва ТАСС. Паркинсон е едно от най-страшните фамилни имена, което може да се чуе в кабинета на невролог, пише агенцията.

Рожденият ден на Джеймс Паркинсън е 11-ти април и затова денят е избран за паметна дата от Световната здравна организация. Поради основните симптоми, Паркинсон нарече болестта трепереща парализа: движенията на пациентите се забавят, стават сковани, мускулите се стягат силно, а ръцете, краката, брадичката или цялото тяло се треперят неконтролируемо. Всичко това прилича на обикновена старост. Двигателните симптоми - в съвкупност - те се наричат ​​паркинсонизъм - се срещат при много здрави стари хора.

Но болестта на Паркинсон не свършва дотук. В по-късните етапи човек лесно губи равновесие, от време на време замръзва на място по време на ходене. Трудно му е да говори, да преглъща, да спи. Изпитва тревожност, депресия и апатия. Получава запек, спада му кръвното налягане, паметта отслабва и в крайна сметка, често се развива деменцията. В началото на XX-ти век руският невропатолог Константин Третяков установява, че болестта на Паркинсон засяга клетки в мозъка, които частично отговарят за движение, мотивация и учене. Какво причинява смъртта на невроните, не е известно. Може би, това се дължи на неизправности във вътрешността на клетките, но също така е забелязано, че в тях се натрупва вреден протеин. И двата процеса вероятно са свързани по някакъв начин, но учените не знаят как.

През 2013 г. физиологът Сюзън Грийнфийлд от Оксфордския университет представи нов модел за развитие на невродегенеративни заболявания, включително тези на Паркинсон и Алцхаймер. Грийнфийлд предположи, че когато мозъкът е повреден, например, от силен удар, се отделя специално вещество. При малките деца новите клетки растат заради него. Но при възрастните изглежда, че действат по обратния начин, като още повече увреждат клетките. Това е последвано от още по-голямо освобождаване на материята и верижната реакция постепенно унищожава мозъка. По ирония на съдбата, възрастните изпадат в детска възраст поради ензима, необходим на кърмачетата. Рискът се увеличава, ако човек никога не е пушил, живее извън града, пие добре вода, но в същото време е изложен на пестициди. Намалява обаче за пиещи кафе, алкохол и за хипертониците. Каква е тайната, не е ясно, защо болестта на Паркинсон започва обикновено в напреднала възраст.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес